Kolor roku 2020 wg Pantone – Classic Blue

Kolor roku 2020 wg Pantone – Classic Blue 19-4052

Eksperci i analitycy, badając trendy kulturowe, design i modę z Instytutu Pantone, co roku wybierają główny kolor reprezentujący przyszły rok.  Najczęściej wykorzystuje się go później w branżach projektowych tj. projektowanie graficzne, moda, wzornictwo. Kolor odzwierciedla nastoje i emocje, towarzyszące społeczeństwu w danym okresie. Instytut Pantone Color, jak sam to podkreśla, prognozuje światowe trendy kolorystyczne i doradza firmom w zakresie kolorów dotyczących identyfikacji wizualnej produktu i marki. Współpracuje z globalnymi markami, aby skutecznie wykorzystać moc, psychologię i emocje koloru w swojej strategii projektowania.

Instytut Pantone w 2020 roku po raz dwudziesty wybrał swój kolor roku i jest nim Classical Blue, odcień 19-4052.

PANTONE 19-4052 Classic Blue, czyli kolor roku 2020 wybrany przez Instytut to bardzo uniwersalny i ponadczasowy odcień, kojarzony z ciszą, spokojem i stabilnością. W czasach bardzo szybkiego rozwoju i pędu technologicznego, szukamy odskoczni pozwalającej na pełną koncentrację, z którą kojarzony jest ten własnie odcień niebieskiego. Wg ekspertów Instytutu Classic Blue symbolizuje fundament, na którym będzie można budować u progu nowej ery, ma przypominać wieczorne niebo, zachęcające do poszerzania horyzontów i otwarcia na przepływ informacji, jak komentuje Latrice Eisman Executive – Director w Pantone Color.

Z niecierpliwością czekamy na przykłady wykorzystywania Classical Blue w projektach graficznych, wzorniczych i modowych. Bacznie przyglądamy się nowinkom w świecie designu i prawdopodobnie sami pokusimy się o projekt w tym obecnie jednym z najbardziej topowych kolorów  🙂