#aplikacje pogodowe

Wiosno, Wiosno ach to ty? Warunki atmosferyczne nas nie rozpieszczają, mimo że kalendarzowo i astronomicznie powinno się robić cieplej. Wyglądając poprawy pogody, postanowiliśmy przedstawić nasze ulubione narzędzia do dokładnego sprawdzania pogody.

Operatorzy dronów zmuszeni są do sprawdzania pogody przed lotem, dlatego zdradzimy Wam z jakich aplikacji korzystają nasi piloci. Informacje jakie przedstawimy mogą się przydać też zwykłym użytkownikom smartfona.

Przedstawiamy trzy darmowe aplikacje oraz wersje płatane dostępne na Androida, IOS-a oraz w przeglądarkach internetowych. Zaczynamy!

  1. UAV Forecast – Darmowa / Płatna (113,59zł) – Android / iOS / www
UAV Forecast

UAV Forecast

Nasz faworyt i zarazem najbardziej popularna aplikacja wśród droniarzy. Wymaga podłączenia do Internetu oraz uruchomienia GPS-a do ustalenia naszej lokalizacji. Po uruchomieniu i ustaleniu naszej pozycji prezentuje intuicyjny soft, który wyświetla aktualne warunki pogodowe. Dla większości użytkowników wystarczy wersja darmowa, ponieważ pokazuje prognozę na 24h w przód, z dużą dokładnością. Wersja płatna rozszerza prognozę pogody o kolejne 7 dni.

Aplikacja prezentuje wyniki w dwóch kolorach – czerwonym oraz zielonym:

–  temperatura + godzina wschodu i zachodu słońca;

– prędkość, porywy, kierunek oraz temperaturę wiatru;

– prawdopodobieństwo wystąpienia opadów (deszcz, śnieg, grad itp.);

– zachmurzenie nieba w %

– widoczność;

– indeks KP;

– ilość dostępnych satelit – spodziewana ilość dostępnych satelit, obliczana za pomocą własnych modeli przez program;

Wartości graniczne dla jakich aplikacja ma prezentować warunki jako dobre (zielone) i złe (czerwone), można dowolnie modyfikować podając własne wartości jako graniczne, w zakładce: Ustawienia.

Wchodząc w zakładkę Progrnoza/Forecast, mamy możliwość podejrzenia warunków pogodowych z podziałem godzinowym.

Wind Profile/ Profil Wiatru – podaje Prędkość, kierunek oraz temperaturę wiatru na różnych wysokościach.

Map – podaje naszą aktualną lokalizację oraz prezentuje strefy No Fly Zone dla dronów od DJI, o których pisaliśmy oraz najbliższe lotniska.

Aplikacja doczekała się spolszczenia, oprócz kilku błędów jest w porządku. Wadą, ale nie w 100% potwierdzoną, jest czasami nie odnajdowanie się w GPS-ie ale to być może zależy od urządzenia, na jakim pracujemy i może dlatego, że nasze smartphony nie są najlepszej jakości. My i tak je kochamy 😉

2. Hover – Darmowa – Android / iOS.

Hover app

Bardzo podobna do UAV Forcas,t ale nie używamy jej ze względu na brak polskiej wersji i mniej intuicyjnego interfejsu. Soft prezentuje nam: temperaturę + wschód i zachód słońca; prędkość; kierunek wiatru; widoczność; szansę na wystąpienie opadów w %; indeks KP; prognozę godzinową.

Po podsumowaniu, wyświetlana jest informacja:

–  „Ready to fly” w przypadku braku zagrożeń;

– „Caution” w przypadku, gdybyśmy znajdowali się blisko lotniska lub któryś ze wskaźników zostałby przekroczony.

Niestety nie ma informacji na jakiej podstawie aplikacja wylicza np. prędkość wiatru jako bezpieczną oraz nie ma opcji edytowania tych wartości.

Ciekawą opcją jest za to zakładka „News”. W jednym miejscu skupia nowe wiadomości ze świata dronów, wydarzenia, ciekawe filmy nagrane dronem. Dodatkowo mamy możliwość ustawienia skąd aplikacja pobiera wyżej wymienione artykuły. Wszystkie są jednak w języku angielskim i brakuje źródeł w języku polskim.

3.Pogoda ICM Meteo – Darmowa – Android / iOS /WWW

ICM Meteo

Korzystamy z tej aplikacji najdłużej, bo od momentu kiedy nie było jeszcze Facebooka, a Internet w komórkach był biznesowym dodatkiem dla ludzi obracających dużymi kwotami J Pokazał nam ją zaprzyjaźniony student geografii. Dla nas jest świetnym uzupełnieniem dla Forecasta. Stworzona w celu dostarczenia wszystkim Polakom łatwego dostępu do prognozy pogody o wysokim wskaźniku sprawdzalności i na dłuższy czas niż 24h. Dane do aplikacji dostarcza ICM Uniwersytet Warszawski. Wykresy pochodzą z portalu meteo.pl czyli Pogoda Meteo ICM – numeryczna prognoza pogody dostępna dla terytorium Polski. Dzięki meteo gramom, daje możliwość dokładnej analizy przewidywanej pogody. Oferuje nam: dostęp do bardzo dokładnej prognozy pogody dla 2359 miejscowości, wygodny i intuicyjny interfejs bez zbędnych dodatków oraz brakiem REKLAM!!!

Zachęcamy do testów aplikacji i podzielenia się opiniami. Jeśli korzystacie z innych aplikacji dajcie znać w komentarzu. Póki co czekamy z Wami na poprawę pogody.