Małe i  średnie przedsiębiorstwa na LinkedIn – wskazówki

Sam LinkedIn publikuje na swoim oficjalnym blogu, wskazówki dotyczące prowadzenia profilu firmowego przez małe przedsiębiorstwa i pomocne rady, jak najlepiej to zrobić. Wskazówki przekazali sami przedsiębiorcy, a zebrano je podczas konferencji LinkedIn Live, dlatego stanowią bardzo konkretną i opatrzoną doświadczeniem pomoc. My postanowiliśmy zebrać to w zwięzłą całość.

 

1. Profil prywatny i profil firmowy, prowadzone jednocześnie i z wysoką starannością.

Ważne, żeby prowadzenie profilu na LinkedIn wykonywane było dwutorowo – prowadząc dobrze profil firmowy i profil prywatny.

W przypadku małych przedsiębiorstw bardzo często najlepszą wizytówką jest właściciel i firmy i jego pracownicy. LinkedIn przekazuje informacje z Twojego profilu innym użytkownikom, a oni widzą je, nierzadko klikają w odnośnik do Twojej firmy. Twoja marka utrwala się w świadomości odbiorców i staje się bardziej rozpoznawalna.

 

2. Content, content, content….

Nie od dziś wiadomo, że Internet rządzi się własnymi prawami, ale to co publikujesz, jakie umieszczasz treści, zdjęcia, czy filmy ma pierwszorzędną wartość dla rozwoju Twojej marki.

Podobnie jak na Twojej stronie internetowej, Facebooku, Twiterze, czy innym medium treść zawarta na LinkedIn, ma przyciągnąć i zainteresować odbiorców. To ona jest najważniejsza w marketingu internetowym. Nie możesz nudzić klientów, przedstawiać im skopiowanej treści z innych portali czy powtarzać utartych schematów. Ważne jest przyciąganie uwagi odbiorcy, np. poprzez zdjęcie, film czy dedykowaną grafikę. Ludzie lubią krótkie komunikaty i z racji braku czasu często „skanują” tylko strony, czy portale, dlatego nie możesz zanudzić ich powtarzającą się w Internecie, długą treścią. Ciekawe grafiki czy filmy na portalach społecznościowych notują więcej wyświetleń, niż pusta treść. Chyba większość odbiorców woli książki z obrazkami, niż wyłącznie z treścią 😉

 

3. Połączenie profilu LinkedIn z innymi kanałami social media.

W dzisiejszych czasach kanały scoial media okazują się mieć niebywałą moc promocji marki, dlatego warto połączyć profil LinkedIn z innymi kontami na: Facebooku, Twiterze, Instagramie, blogu.

Wszelkie działania w social media związane z prowadzeniem firmy, powinny działać wspólnie, mieć spójny charakter graficzny i treściowy – przekazywać ten sam system wartości i misję Waszej firmy. Nie chodzi tu o publikowanie tych samych treści na każdym z tych kanałów (to wręcz jest zakazane), ale o spójny przekaz, wyróżniający markę spośród innych, a jednoczenie będący jej wizytówką.

 

4. Dołącz do grup o zbliżonych zainteresowaniach.

Odnajdź grupy, o podobnych zainteresowaniach i powiązanych w jakiś sposób z Twoją marką.

Grupy na LinkedIn, podobnie jak na Facebooku, łączą ze sobą firmy i ludzi o podobnych zainteresowaniach. Oprócz czerpania z doświadczeń uczestników grup, zdobywamy dodatkową wiedzę z interesującej nas branży.  Możemy także liczyć na wymianę opinii, pomoc w rozpowszechnieniu marki, czy zdobyć nowe kontakty i znajomych, o podobnych pasjach. Bardzo ważny jest czynny udział w grupach – dzięki temu tworzysz wizerunek profesjonalisty w swojej dziedzinie i osoby mającej pojęcie o tym, co robi i co pragnie „sprzedać” swoim klientom.

 

5. Zaangażowani pracownicy.

Jeśli Twoi pracownicy są zadowoleni ze swoje pracy i uwielbiają swojego szefa 😉 z pewnością z chęcią dodadzą profil firmy do pola pracodawcy w swoim profilu.

Jest to ważne, ponieważ ich znajomi być może z ciekowości wejdą na profil firmy, w której dana osoba pracuje i tak wieść się niesie, a marka staje się bardziej rozpoznawalna. Dobry działaniem jest także udostępniane zawartości strony firmowej na sowim profilu prywatnym przez pracowników. W ten sposób kontent dotrze do większej liczy osób i może to przyciągnąć nowych klientów.

 

6. Profesjonalny content

W każdej pracy liczy się profesjonalizm –  także na LinkedIn, czy to na profilu firmowym czy prywatnym ważne jest, aby zdjęcia, filmy i treść były profesjonalne. Co to znaczy?

Poświęć czas lub oddaj się w ręce specjalisty na to, aby przygotować konkretny kontent. Zdjęcie profilowe niech będzie wykonane przez profesjonalnego fotografa, zdjęcia firmowe oddaj do przygotowania dobremu grafikowi, czy agencji reklamowej, a teksty niech będą napisane z dużą starannością, bezbłędnie i profesjonalnie przez copywriettera, czy agencję marketingową. Jest to bardzo ważne w postrzeganiu wizerunku Twojej firmy przez klientów – chcesz być dla nich profesjonalistą, więc prezentuj się równie profesjonalnie.

I na koniec najważniejsza rada, nie ukrywaj się ze swoją marką. Pokaż się! Badania dowodzą, że klienci częściej wybierają znane, opatrzone marki i darzą ich większym zaufaniem. Dlatego zainwestuj w pokazanie światu swojej marki, a to na pewno przyniesie wymierny efekt. Jeśli potrzebujesz pomocy, możemy polecić Ci po prostu siebie – Jele dobrze wie, że Twoja marka, to ty i trzeba ją pokazać światu.

Link do porad z bloga LinkedIn: